Chief Secretaries of AJK

List of Chief Secretary AJK

S# Name Date of Appointment  
1. Mr. Abdul Haq Soharwardi 29.08.1969  
2. Mr. Muhammad Masih-uz-Zaman 20.04.1971  
3. Syed Habib Hussain 22.06.1972  
4. Shaikh Manzoor Elahi 07.08.1972
5. Mr. Ajlal Haider Zaide 07.06.1973  
6. Mr. Sarfaraz Hussain 09.06.1974  
7. Mr. Ajlal Hussain 01.04.1975  
8. Mr. Hasan Zaheer 06.11.1976
9. Mr. Muhammad Mansoor Kazim 08.04.1978  
10. Mr. Safdar Hussain Kazmi 30.03.1982
11. Mr. Rahatullah Khan 01.04.1986
12. Mr. Shamsher Ali Khan 01.09.1991  
13. Mr. Abdul Qayyum Khan 02.05.1993
14. Mr. Ashraf Rasheed Siddiqui 04.08.1993
15. Mr. Sagheer Asaad Hassan 27.11.1996
16. Ch. Muhammad Ashraf 19.08.1998
17. Mr. Muhammad Shakil Durrani 04.02.2000
18. Mr. Naeem Khan 01.01.2002
19. Mr. Shahid Rafi 12.10.2002
20. Mr. Muhammad Kashif Murtaza 20.12.2004
21. Mr. Javed Majid 26.03.2007
22. Mr. Khalid Sultan 19.08.2008
23. Mr. Muhammad Shehzad Arbab 10.05.2010
24. Mr. Alam Din Bullo 25.02.2013
25. Mr. Khizar Hayat Gondal 19.07.2013
26. Sqn Ldr(r) Abid Ali 19.10.2014
27. Muhammad Jalal Sikandar Sultan 05-01-2016
28. Dr. Ijaz Munir 21.04.2017
29. Dr. Mian Waheed-ud-Din 18.05.2018  
30. Khawaja Daud Ahmad 01.01.2019
31. Mr. Mathar Niaz Rana 12.02.2019